همیاب ۲۴

hacking ios10

اپل هم هک شد!

اخیرا در پست یاهو هک شد متوجه شدیم  که دسترسی به ایمیل ۵۰۰ میلیون کاربر در دنیا توسط هکرها صورت گرفته است.امروزه بازار رقابت بین هکرها و دربرخی موارد نشان زور و توانایی آنها و نمایش ضعف سیستم هک شده خیلی داغ شده است.همانطور که می دانیم هکرها افرادی هستند که با به رخ کشیدن توانایی های خود سعی دارند تا سیستم امنیتی سیستم خاصی را مورد انتقاد قرار دهند.

پس از به بازار آمدن گوشی های آیفون ۷ و آیفون ۷ پلاس، سیستم عامل پیاده شده در این گوشی ها ios10 نام داشت که آخرین ورژن سیستم عامل اپل نام داشت و در اخباری که منتشر شد از داشتن امنیت بالا در این سیستم عامل صحبت هایی شد.تا اینکه در روزهای اخیر در رسانه ها خبری انتشار یافت که هکر جوان ۱۹ ساله ای توانسته است با دور زدن مسائل امنیتی و همچنین پیدا کردن ضعف در سیستم عامل گوشی جدید اپل،iphone 7 را جیل بریک کند.

همانطور که می دانید  گوشی های کمپانی اپل اجازه نصب هرگونه برنامه کاربردی دلخواه را به کاربران نمی دهد و بایستی از اپ استور مجوز نصب داشته باشد. ایجاد این محدودیت به عنوان بخشی از نقطه قوت امنیت در سیستم عامل  کمپانی قدرتمند اپل معرفی شده است.اصطلاح جیل بریک (jailbreak) بدین معناست که با اقدام قابل توجه این هکر جوان، می توان هر نرم افزار دلخواه را در گوشی آیفون با سیستم عامل جدید ios10 نصب کرد.این هکر جوان همچنین ویدئویی ۲۰ ثانیه ای از امکان چنین کاری را انتشار داده است.به نقل از رسانه ها این جوان ادعا کرده است تا انتشار نسخه اصلاح شده ios10 منتظر می ماند.چون ممکن است  اپل این نقض امنیتی را در نسخه اصلاح شده رفع کند.

الیته هنوز اپل واکنشی از اقدام این هکر در رسانه ها نشان نداده است ولی اگر نتواند در نسخه به روز شده ios10 این نقض را رفع کند قطعا کار هکر جوان اقدامی جنجالی خواهد بود.

با همیاب۲۴ به روز باشید!!!!