همیاب ۲۴

نرم افزار موبایل برای نابینایان

تکنولوژی اپلیکیشن های موبایل در خدمت نابینایان

زمانی نابینایان قشری بودند که از کوچکترین کارهای یک انسان معمولی محروم بودند.درسال ۱۸۲۱توسط لوئیس بریل،خط بریل ابداع شد، روشی است که به طور گسترده‌ای در دنیا توسط نابینایان برای خواندن و نوشتن استفاده می‌شود.(منبع)

با ظهور این اختراع دریچه جدیدی به زندگی نابینایان گشوده شد.اما همچنان با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی قشر نابینا نیاز به حمایت و توجه خاص پیدا کرد.با ظهور گوشی های هوشمند و استفاده های جذاب از اپلیکیشن ها،تصوری محال ایجادکرد که این افراد تنها با کمک خط بریل به خواندن و نوشتن محدود می شوند و درواقع یک خلا اساسی در بین افراد نابینا و این ابزارهای هوشمند حس شد.

در این بین توسعه دهندگان نرم افزار های موبایل وارد میدان شدند و با ساخت نرم افزارهای کاربردی به کمک نابینایان شتافتند تا ،آنها نیز همچون دیگر افراد بتوانند از این ابزارها بهره ببرند.دراین مقاله ۴ اپلیکشن موبایل را که برای افراد نابینا وارد بازار جهانی شده است، معرفی  می کنیم.

۱-LookTel: The Money Identifier App

این نرم افزار درحال خاضر برای گوشی هایی باسیستم عامل ios , اندروید ۴ بالا قابل استفاده است.با کمک دوربین صفحه و قرارگرفتن روی اسکناس موردنظر مبلغ آن را بصورت صوتی اعلام می کند.بااین نرم افزار دیگر اشتباهی برای نابینایان به هنگام روزمره در زمینه دخل و خرج پیش نمی آید.اسکناس هایی که این اپلیکیشن پشتیبانی می کند عبارتنداز:دلار آمریکا، دلار استرالیا، دینار بحرین، رئال برزیل، روبل بلاروس، پوند انگلیس، دلار کانادا، یورو، فورینت مجارستان، شکل اسرائیل، روپیه هند، ین ژاپن، دینار کویت، پزوی مکزیک، جدید دلار نیوزیلند، لهستانی زلوتی، روبل روسیه، دو میلیون ریال عربستان سعودی، دلار سنگاپور، و درهم امارات متحده عربی.

نرم افزار نابینایان

اگر می خواهید فیلمی از کارایی این نرم افزار مشاهده کنید اینجا را کلیک کنید.برای دریافت نرم افزار از app store  اینجا را کلیک کنید.

۲-BE MY EYES:

اپلیکیشن جذاب برای مکالمه ینابینایان مانند محیط های چت امروزی می باشد.برای اطلاعات بیشتر به سایت آن با کمک این لینک مراجعه کنید.برای دریافت نرم افزار نیز اینجا را کلیک کنید.

Be-My-Eye

۳-COLOR ID FREE:

این نرم افزار برای گوشی iphone  , ipad  می باشد و با کمک لنز دوربین می تواند رنگ اشیا پیرامون را بیان کند.برای اطلاعات جامع به لینک مراجعه کنید.

نرم افزار موبایل هوشمند نابینایان

۴-toptapsee:

با کمک این ابزار و بهره گیری از دوربین گوشی هوشمند و تصویربرداری اشیا را تشخیص دهد و با صدا بیان کند.علاوه بر آن  شامل ویژگی های اضافی مانند: تکرار شناسایی آخرین تصویر، توانایی برای آپلود تصاویر از رول دوربین، شناسایی اشتراک گذاری از طریق توییتر، فیس بوک، متن و یا ایمیل می باشد.

برای دریافت نرم افزار و اطلاعا بیشتر به اینجا مراجعه شود.

TapTapSee