همیاب ۲۴

گوگل

جریمه شدن گوگل توسط روسیه

دفتر فدرال مبارزه با انحصارطلبی کشور روسیه اعلام کرد که جریمه ای ۶.۸ میلیون دلاری را برای کمپانی گوگل در نظر گرفته است، چرا که این شرکت از موقعیت ممتاز خود در بازار ابزارهای اندرویدی سوء استفاده کرده است.

مشکلات غول دنیای جستجو در فدراسیون روسیه از زمانی آغاز شد که موتور جستجوی روسی یاندکس (Yandex)، که سهم بزرگی از جستجوها در این کشور را به خود اختصاصی داده، مدعی شد که گوگل رفتار ناعادلانه ای با سرویس های آن دارد.

یاندکس یکی از موتورهای جستجوی بومی قدرتمند است که عنوان چهارمین موتور پرطرفدار جهان را به خود اختصاص داده است. این جستجوگر علاوه بر محبوبیت بسیاری که در روسیه دارد توانسته است به سهم ۶۰ درصدی از میزان جستجوی کاربران اینترنتی در کشور خود برسد و به این ترتیب جایگاه اول را در روسیه از این منظر کسب کند. یاندکس علاوه بر محبوبیت در روسیه، در کشورهای اوکراین، قزاقستان و بلاروس نیز مورد استقبال فراوان قرار گرفته است.

یاندکس در ارائه خدمات خود، از سرویس‌ ها و خدمات گوگل الگو‌برداری کرده است. ارائه سرویس‌ های متنوع، ورود به بازار بین ‌المللی ( سال ۲۰۱۰) و جذب آگهی‌ های تبلیغاتی، این شرکت را به فضای رشد مناسبی جهت بازاریابی و کسب درآمد برای مشاغل و حرفه ‌ها مبدل کرده است که با افزایش چشمگیر استقبال کاربران، روندی صعودی را در جذب سرمایه برای کشور روسیه به همراه داشته است. تأسیس دفاتر متعدد در کشورهای مختلف ازجمله ترکیه و اوکراین نیز به روند رو به رشد این شرکت کمک فراونی کرده است.

این موتور جستجو که بسیار مورد حمایت دولت روسیه واقع شده است، طبق گفته‌ های پوتین، رئیس ‌جمهور این کشور، گامی بزرگ برای حفظ و کنترل امنیت اطلاعاتی برای روسیه در مقابل جاسوسی اطلاعاتی امریکا از طریق سرورهای گوگل، محسوب میشود.

به طور خلاصه، یاندکس مدعیست که گوگل می بایست اجازه دهد اپلیکیشن های این شرکت همچون جستجو، نقشه ها و مسیریابی، به طور پیش فرض در تلفن های هوشمند اندرویدی که در خاک روسیه به فروش می رسند، نصب شوند.

با آن که جریمه ۶.۸ میلیون دلاری در برابر درآمد ۷۵ میلیارد دلاری گوگل در سال گذشته رقم قابل اعتنایی نیست، اما این حکم جدیدترین قسمت از سریال طولانی جریمه های گوگل به دلیل انحصار طلبی در سرتاسر دنیا به شمار می رود.

در ماه آوریل نیز اتحادیه اروپا گوگل را متهم کرد که از سیستم عامل اندروید برای تحت فشار قرار دادن سرویس های رقیب خود بهره می برد. مدتی بعد نیز آنها تحقیقات تازه ای با هدف بررسی رفتار ناعادلانه گوگل با سرویس های رقیب در تبلیغات اینترنتی را آغاز کرد.

گوگل سیستم عامل اندروید را به رایگان در اختیار تولید کنندگان و توسعه دهندگان قرار می دهد، اما محدودیت های خاصی را برای اپلیکیشن های پیش فرض این موبایل ها قائل می شود. در قالب «پروژه متن باز اندروید» تولید کنندگان موبایل می توانند هرکدام از سرویس های گوگل را به دلخواه روی محصول تولیدی خود نصب کنند، اما آن دسته از شرکت هایی که اندروید با هسته دستکاری شده را روی موبایل های خود نصب کنند، از دسترسی به گوگل پلی محروم خواهند بود.

سامانه همباب۲۴ ، ثبت و ردیابی کالای دیجیتال در ایران همراه شماست.