همیاب ۲۴

دزدانی که از خودشان عکس یادگاری به جا گذاشتند

موبایل قاپی شیوه نوینی از سرقت است که مدتی است قسمت اعظم جرایم را به خودش اختصاص می دهد. سارقان گوشی همراه تا چشم شان به گوشی و آرم سیب گاز زده در دستان یک نفر می افتد، سنسورهای دزدی شان فعال می شود تا جایی که بیشتر اوقات با «خشونت» فعل «قاپیدن» این دستگاه را صرف می کنند. این اتفاق درست زمانی رخ می دهد که صاحب گوشی آرم سیب دار در حال مکالمه تلفنی است و اصلا حواسش به اطراف نیست.

دزدان موبایل قاپ در واقع از موقعیت فراهم شده کمال استفاده را می برند و در یک یورش برق آسا، گوشی را از گوش صاحبش می کَنند و الفرار. درست مثل همان اتفاقی که ساعت ۵ بعدازظهر دوم آبان ماه در خیابان آذربایجان پایتخت رخ داد. با این تفاوت که صاحب گوشی آنقدر به موبایل آرم دارش علاقمند بود که طاقت یک لحظه دوری از آن را نداشت.

به همین خاطر دزدان مجبور شدند با خشونت گوشی را به چنگ آورند. آنها دست صاحب گوشی را گاز گرفتند به شدت! سارقان دو نفر بودند. یکی با صاحب گوشی گلاویز شده بود و دیگری روی موتورسیکلت روشن آماده بود تا همدستش را سوار کند و طی چند ثانیه ناپدید شوند. سارق موبایل به دست در پیاده رو می دوید و مالباخته پشت سرش «آی دزد، آی دزد» می کرد و پا به پایش می دوید. دزد که به چالاکی اش اعتماد کامل داشت در یک حرکت برق آسا، پرش سه گامش را اجرا کرد و روی زین موتورسیکلت فرود آمد. سارق تند و تیز جهید و از چنگ مالباخته بیچاره در رفت اما اگر به صحنه آهسته سکانس پرش روی زین موتور بهتر نگاه کنید متوجه می شوید که هنگام فرود آقای دزد، یک چیزی از داخل جیبش به زمین می افتد.

مالباخته که در جریان این سرقت، سر و گوشش به اطراف بود و با چشمان تیزبین این شیء معلق میان جیب آقای دزد و زمین را می دید با سرعت به سوی آن شیء یورش برد. بامزگی این ماجرا این بود که این سرقت یک جورایی عوض داشت!

موبایل قاپ، موبایل خودش را در صحنه سرقت جا گذاشت! هر چند موبایل آقا دزده از آن سیبی ها نبود اما عکس های واضحی در گالری تصاویر موبایل آقا دزده بود که عینا همه آن تصاویر – ۲۰ دقیقه بعد از سرقت – روی میز ماموران پایگاه هشتم پلیس آگاهی تهران قرار گرفت.

تصاویری از ژست های متفاوت آقای دزد وهمدستش! این عکس های یادگاری در صحنه جرم باقی ماند و کارآگاهان خیلی زود به وسیله عکس ها، خودشان را پشت در خانه متهمان رساندند. سه روز از این ماجرا گذشته بود که هر دو سارق به چنگ قانون افتادند. بعد از این اعتراف و دستگیری و زندان، ۱۵ موبایل سیب دار سرقتی به جیب صاحبان اصلی اش بازگشت.

هشدارهای امنیتی:

سرقت واقعاَ در کسری از ثانیه اتفاق می افته- هیچ کس هم مستثنی نیست- در خیابان همیشه حس کنید که ممکن است سارقی در صدد ربودن کیف یا موبایلتان باشه.

به تنهایی سارقین را تعقیب نکنید. به گفته یکی از افسران پلیس شاید یک سارق با سلاح سرد از شما پذیرایی نکنه ولی مطمئن باشید هرگز با عذر خواهی وسیله مسروقه را به شما پس نخواهد داد! علاوه بر این معمولا موتور سوار دوم همدستی هم برای حمایت از سارقین با فاصله مراقب اوضاعست تا در صورت لزوم به اونها کمک کنه.

بدون اطلاع پلیس برای معامله با سارقین جهت پس گرفتن وسیله مسروقه در قبال پول اقدام نکنید.

جعبه تلفن همراهتان را هرگز دور نیاندازید. شماره سریال گوشیتان بر روی جعبه حک شده است. ارایه این شماره به اداره آگاهی  و سامانه همیاب ۲۴ روند ردیابی موبایل را بسیار تسهیل خواهد کرد.

هرگز عکس یا فیلم خانوادگی در موبایلتان ذخیره نداشته باشید. از این طریق سارقین می توانند از شما اخاذی کنند. هر نوع عکس خانوادگی یا پیام های کوتاه مهم را در جایی دیگر ذخیره کرده و از تلفن همراهتان پاک کنید.