همیاب ۲۴

hackers

دعوت اپل از هکرها

حتما کلمه هکر به گوشتان خورده است!هکر که به غلط در ذهن اکثر مردم یک خراب کار را تدائی می کند یک خراب کار نیست. هکرها معمولا برنامه نویسان سیستم هستند که از بقیه برنامه نویسان باهوش تر بوده  و سوراخهای حفاظتی را شناسایی می کنند تا این سوراخها شکافها را در جای دیگری پر کنند.خراب کاری را کناکر ها انجام می دهند. یک کناکر برعکس یک هکر به سیستمها رخنه کرده فقط و فقط به منظور خراب کاری!بنابراین کناکر ها هستند که آسیبها رو به سیستم های ما می رسانند نه هکر ها.بنابراین ما می توانیم با کمک هکرها ضعف امنیتی و مشکلات کار خودرا تشخیص دهیم و در جهت رفع آن مشکل قدم برداریم.این یعنی استفاده مثبت از یک توانایی و هوش زیاد!

همه ساله در شهر لاس وگاس کنفرانسی برگزار می شوند و هکرها دورهم جمع می شوند و مهارت های خود را به نمایش می گذارند و برنده جایزه نقدی و از همه مهم تر صاحب شهرت جهانی می شوند.برای مثال در کنفرانس سال ۲۰۱۳ یک فرد توانست با کمک شارژر گوشی آیفون هنگامی که کاربر گوشی خود را شارژ می کرد ویروسی وارد برنامه ای که بیشترین مورد استفاده کاربر برای مثال فیس بوک (face book) بود را ببا یک آیکن مشابه فیس بوک که برنامه مخرب بود جایگزین می کرد و برنامه اصلی را از گوشی فرد پاک می کرد.اپل با داتستن یک ضعف امنیتی خود توانست این مشکل را حل کند و در اپدیت های بعدی خود پیشرفت داشته باشد.

در اگوست سال ۲۰۱۶ اپل در اولین پنجشنبه ماه میلادی،توسط ایوان کرستیچ رئیس مهندسی و معماری اپل،در کنفرانس امنیتی کلاه سیاه در لاس وگاس برگزار شد و در ماه سپتامبر قول داد این باگ سیستمی و امنیتی برطرف شود.او خاطر نشان کرد که چیزی که مهم است عملکرد سطح بالا و برتری کیفیت بر کمیت می باشد.این هدف به تنهایی از اپل برنمی آید و حمایت جمعی از هکرها را می طلبد.

پاداش اپل به هکرها

اپل این جوایز را اعلام کرد:

  • $ ۲۰۰،۰۰۰ برای آسیب پذیری در اجزای بوت سیستم عامل؛
  •  تا $ ۱۰۰،۰۰۰  برای استخراج مواد محرمانه از پردازنده تحت محاصره امن؛
  • تا $ ۵۰،۰۰۰ برای دسترسی به کرنل، و یا کسانی که دسترسی غیر مجاز به داده حساب iCloud بر روی سرورهای اپل دارند؛


    برای بسیاری از هکرها،رسوایی و نشان دادن مشکل امنیتی و باگ در سیستم عامل اپل از جایزه  آن مهم تر است و یافتن ضعف در این سیستم عامل یعنی برنده شدن بلیط آن ها و برد!!!!!!
    هکرها با این هدف و باعلاقه در این کنفرانس ها شرکت می کنند و توانایی های خود را به رخ می کشند.