همیاب ۲۴

سن واقعی چهره شما چند سال است؟

پژوهشگران به تازگی دریافتند که اسکن تصویر سه بعدی از صورت افراد، خیلی بهتر از نمونه خون، “سن بیولوژیکی” افراد را نشان می‌دهد. این تکنولوژی به دکترها کمک می‌کند تا بیماری‌های مرتبط با سن را راحت‌تر متوجه شده و تشخیص دقیق‌تری داشته باشند.وقتی شروع به شکسته شدن می‌کنید.
پژوهشگران برای اینکه بفهمند پیر شدن چگونه در صورت ما نمایان می‌شود، ۳۳۲ فرد چینی را در محدوده سنی ۱۷ تا ۷۷ سال مورد آزمایش قرار دادند. آنها نشانه‌های بیولوژیکی صورت را مثل چشم‌ها، بینی ودهان زیر نظر گرفتند. با اندازه‌گیری فاصله بین این نشانه‌های اصلی صورت الگوهای قابل اعتمادی برای تشخیص پیر شدن از روی عکس به وجود آمد.
پژوهشگران به نتایج بسیار جالبی دست یافتند. هرچه فرد پیرتر شود، طول دهان کشیده‌تر و بینی پهن‌تر می‌شود، گوشه چشم دچار افتادگی بیشتر و چربی‌ها در گونه افراد انباشته‌تر می‌شوند. چهار اندازه‌گیری از جمله طول دهان، عرض بینی، فاصله دهان تا بینی و افتادگی چشم‌ها ، معیارهای کلیدی برای هر دو جنس مرد و زن در تشخیص پیر شدن از روی عکس به شمار می‌رود.
نکته قابل توجه اینجاست که وقتی پژوهشگران نتایج به دست آمده را با نمونه خون افراد شرکت کننده مقایسه کردند، فهمیدند که در مشخص کردن سن بیولوژیکی، بررسی مشخصات صورت بسیار دقیق‌تر از نمونه خون افراد عمل می‌کند و نکته مهم دیگر این است که در بررسی صورت، جنس افراد مهم نیست ولی در نمونه خون اینگونه نیست. همچنین پژوهشگران این طرح اذعان داشتند که مشخصات صورت در پیر شدن بسیار قابل اطمینان‌تر از نتایج بررسی آزمایش خون است.

پیش‌بینی پیری
محققان با در نظر گرفتن نتایج، افراد را به دو دسته زودپیرشونده‌ها و دیرپیرشونده‌ها تقسیم کردند. نتایج آزمایشات خون تصریح کرد که نتایج اسکن صورت، دروغ نمی‌گویند. افراد جوان با چهره مسن‌تر، در بقیه اعضای بدن هم سریع‌تر پیر می‌شوند و برعکس آن هم برای افراد پیر صادق است.
دانستن سن دقیق افراد (سن بیولوژیکی) پزشکان را در ارائه درمان بهتر و دقیق‌تر بسیارکمک می‌کند. دانستن سن بیولوژیکی افراد در پیش‌بینی بیماری‌های مرتبط با سن، از جمله سرطان، دیابت، نارسایی‌های قلبی و عروقی و نارسایی در بازسازی سلول‌های عصبی، بسیار مهم است.متخصصان معتقدند که اکثر اطلاعات مرتبط با سن افراد در صورت آنها نهفته است و آن روز دور نیست که ما برای انجام معاینه‌های پزشکی علاوه بر آزمایشات خون با یک آنالیز از صورت خود، نزد دکتر مربوطه برویم!