همیاب ۲۴

آیفون

پیدا کردن گوشی آیفون دزدیده شده

در صورتی که گوشی آیفون شما گم شده و یا به سرقت رفته به صورت کلی برای حفاظت از اطلاعات خود دو راه حل برای شما وجود دارد: در صورتی که Find My iPhone در گوشی شما فعال است می توانید از این قابلیت برای پیدا کردن آیفون گم شده و یا دزدیده شده خود استفاده کنید و در صورتی که Find My iPhone در گوشی شما فعال نیست رمز های عبور خود را تغییر دهید و دیوایس خود را به عنوان گوشی گم شده گزارش دهید . در مقاله امروز تیم همیاب ۲۴ قصد داریم در خصوص ردیابی گوشی دزدیده شده آیفون سرقتی و ردیابی گوشی اپل خاموش صحبت کنیم و مراحلی را که در صورت گم شدن یا دزدیده شدن آیفون خود باید انجام دهید را آموزش دهیم .

 

ردیابی گوشی دزدیده شده آیفون

چگونه آیفون گم شده یا دزدیده شده خود را پیدا کنیم ؟ می توانید با استفاده از قابلیت Find My iPhone آیفون سرقت شده یا گم شده خود را پیدا کنید و اقداماتی را نیز برای بازیابی و حفظ اطلاعات خود انجام دهید . البته به شرطی که Find My iPhone در گوشی به سرقت رفته شما فعال باشد . مقاله فعال کردن Find My iPhone را مطالعه کنید .

۱) وارد iCloud.com/find شوید . می توانید از طریق کامپیوتر وارد شوید و یا اپلیکیشن Find My iPhone را در یک موبایل دیگر نصب کرده و استفاده کنید .

۲) در صفحه ای که باز می شود Find iPhone را انتخاب کنید و دستگاهی را که می خواهید موقعیت مکانی آن را بر روی نقشه ببینید را انتخاب کنید . در صورتی که گوشی شما در نزدیکی تان باشد می توانید با انتخاب گزینه Play Sound و پخش صدا آن را بیابید .

۳) Lost mode را فعال کنید . با استفاده از Lost mode می توانید دستگاه خود را از راه دور با استفاده از یک Passcode قفل کنید و یک پیام سفارشی به همراه شماره تلفن را در صفحه گوشی گم شده خود نمایش دهید تا در صورتی که کسی گوشی شما را پیدا کرد از آن طریق بتواند به شما اطلاع دهد .  همچنین با فعال کردن Lost mode کلیه پرداخت های Apple pay به حالت تعلیق در می آید .

ردیابی آیفون

۴) گم شدن یا دزدیده شدن گوشی خود را به مراجع قانونی گزارش دهید . در صورتی که از شما سریال نامبر گوشی خواسته شد آن را در اختیار آن ها قرار دهید . مقالات ردیابی گوشی همراه اول و ردیابی گوشی ایرانسل را مطالعه نمایید .

۵) برای جلوگیری از دسترسی دیگران به اطلااعات موجود در گوشی خود می توانید با انتخاب گزینه Erase iPhone کلیه اطلاعات دیوایس گم شده یا به سرقت رفته خود را پاک کنید . با انتخاب این گزینه کلیه اطلاعات شامل اطلاعات کارت اعتباری شما برای پرداخت در Apple pay از دیوایس شما پاک می شود و دیگر نمی توانید توسط Find My iPhone آن را پیدا کنید .  در صورت پاک کردن دیوایس تان از اکانت خود قفل گوشی شما باز شده و بنابراین دیگران می توانند گوشی شما را باز کرده و از آن استفاده کنند . بنابراین در انتخاب این گزینه دقت کنید و تنها زمانی که هیچ امیدی برای یافتن گوشی سرقتی خود ندارید این گزینه را به کار ببرید .

۶) در صورتی که از Family sharing استفاده می کنید ، هر یک از اعضای Family sharing می توانند کمک کنند که شما گوشی گم شده خود را بیابید .  برای این کار اعضای Family sharing باید با استفاده از اپل آیدی خود وارد iCloud شوند و شما می توانید هر دیوایسی را که با آن اکانت Family sharing مرتبط شده را پیدا کنید .

پیدا کردن گوشی آیفون خاموش یا آفلاین

راه حلی که در مرحله قبل ارائه شد مربوط به زمانی است که گوشی آیفون دزدیده شده یا گم شده شما روشن بوده و به اینترنت متصل باشد . همچنین قابلیت Find My iPhone در آن فعال باشد . اما برای ردیابی گوشی اپل خاموش و یا آفلاین چه باید کرد ؟ در صورتی که قابلیت Find My iPhone در گوشی شما فعال باشد حتی در صورت خاموش بودن و یا آفلاین بودن نیز می توانید آن را در حالت Lost mode قرار داده و آن را قفل کنید و یا اطلاعات آن را پاک کنید . در اولین نوبتی که گوشی شما آنلاین شود این اقدامات روی گوشی شما اعمال خواهد شد . برای لغو کردن حالت Lost mode با وارد کردن Passcode در دیوایس خود می توانید گوشی خود را از حالت Lost mode خارج کنید ، همچنین می توانید از طریق iCloud.com و یا اپلیکیشن Find My iPhone این کار را انجام دهید .

 

در صورت غیر فعال بودن Find My iPhone در گوشی خود چه کنیم ؟

در صورتی که Find My iPhone در گوشی شما فعال نبود ، نمی توانید از این قابلیت برای پیدا کردن و ردیابی گوشی دزدیده شده آیفون خود استفاده کنید . اما می توانید مراحل زیر را برای حفاظت از اطلاعات خود انجام دهید :
۱) ابتدا پسورد اپل آیدی خود را تغییر دهید ، با تغییر پسورد اپل آیدی می توانید از دسترسی افراد دیگر به داده های iCloud  و استفاده از کلیه سرویس های اپل نظیر iMessage و iTunes از طریق دیوایس گم شده خود جلوگیری کنید .
۲) رمز های عبور سایر اکانت های اینترنتی خود نظیر email ، Facebook یا Twitter خود را تغییر دهید .
۳) گم شدن یا دزدیده شدن دیوایس خود را به مراجع قانونی اطلاع دهید و در صورت نیاز سریال نامبر خود را به آن ها ارائه دهید .

نکته : در واقع قابلیت Find My iPhone تنها راه برای ردیابی گوشی آیفون دزدیده شده یا گم شده نمی باشد . در صورتی که این قابلیت را در گوشی خود فعال نکرده باشید می‌‌تونید با ثبت گوشی خود در سامانه همیاب ۲۴ گوشی خود را در شبکه اپراتور ردیابی کنید.