3478504_248

داستان سرقتی که منجر به ایجاد سامانه همیاب ۲۴ شد

ایده اولیه ایجاد سامانه همیاب ۲۴ از آنجا در ذهن  مهدی جمشیدی شکل گرفت که در زمستان سال ۹۳ شاهد سرقتی از مغازه خود بودند در حالی هیچ کاری از دستشان بر نمی آمد. داستان از این قرار بود که ساعت ۸ شب زمانی که حواسشان گرم مشتری هایشان بود دو نفر موتورسوار کنار مغازه شان پارک کرده و وارد مغازه شدند و از داخل ویترین دو عدد لپ تاپ را برداشته و پا به فرار گذاشتند و این در حالی بود که  مغازه آن ها مجهز به هیچ  دوربین مداربسته ای نبود و همچنین ویترین خود را قفل نکرده بودند.

پیگیری های آنها هم به هیچ جایی نرسید، آنها هیچ رد و نشانی از سارقان نداشتند. به گفته بهروز فتح‌آبادی، این اتفاق سنگ بنای شکل‌گیری ایده همیاب ۲۴ بوده و باعث شده فکر راه‌انداختن چنین سایتی به ذهن مهدی جمشیدی برسد. مهدی پس از این اتفاق به ذهنش می‌رسد تا سایتی راه بیندازد که شخص بتواند قبل از خرید یا فروش یک کالای دیجیتال، شماره سریال آن را در سایت وارد کند و استعلام بگیرد و از سرقتی نبودن آن مطمئن شود. بهروز می‌گوید تحصیلاتش در رشته مهندسی معدن بوده و در این رشته کار می‌کرده، اما همیشه دوست داشته فعالیتی در دنیای آی‌تی انجام دهد و کسب و کاری اینترنتی داشته باشد.

مالباختگان معمولا به پلیس و دادگاه مراجعه می‌کنند تا مسیر قضایی را برای پیدا کردن کالای‌شان پیش بگیرند، اما به دست آوردن دوباره کالای دیجیتالی گم شده یا به سرقت رفته کاملا به شانس بستگی دارد و اگر اطلاعاتی از سارق در اختیار نداشته باشید مثل پیدا کردن سوزن در انبار کاه می‌ماند. متاسفانه در این زمینه سازوکار سازمان یافته‌ای در کشور وجود ندارد و جای خالی یک سیستم و شبکه کالاهای گم شده یا به سرقت رفته بخوبی احساس می‌شود.

نکات امنیتی: 

حتما در فروشگاه ها دوربین مداربسته نصب شود

ویترین فروشگاه باید از امنیت خوبی برخوردار باشد.

از نگهداری فیلم و عکس خانوادگی در رایانه، لپ تاپ و سایر اقلام دیجیتال قابل حمل بپرهیزید تا در صورت هک، سرقت یا گم شدن بغیر از ضرر مالی ، آسیب دیگری متوجه شما نشود.