گوگل-فیسبوک

اقدام جنجالی گوگل و فیسبوک در برابر اخبار دروغ سایت ها چیست؟

در روز دوشنبه دو غول بزرگ دنیای اینترنت به نام گوگل و فیسبوک اقدامی جدید را با هدف متوقف کردن نشر اخبار جعلی در فضای اینترنت در پیش گرفتند و این خبر را در رسانه ها منتشر کردند تا به گوش صاحبان سایت های حاوی اخبار جعلی و صفحات منتشر کننده اخبار جعلی در شبکه های اجتماعی برسد.در پی این اقدام گوگل اعلام کرده است  که سرویس های تبلیغاتی  Adsense این سایت ها را متوقف خواهد کرد.این سایت ها با نشر اخبار دروغین و افزایش بازدیدکننده از سرویس های تبلیغاتی گوگل درامدزایی می کردند.فیسبوک نیز اعلام کرده است با به‌روزرسانی استراتژی‌های تبلیغاتی خود جلوی انتشار محتوای گمراه‌کننده را می‌گیرد.

بازخواست مسئولین گوگل و فیسبوک پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در پی نشر اخبار دروغ

تغییرات استراتژی این دو کمپانی در پی انتخابات ریاست جمهوری و راه یافتن ترامپ به کاخ ریاست جمهوری آمریکا اتفاق افتاد.هجوم اخبار جعلی و دروغین منتشرشده علیه این نامزد باعث شد تا طرفداران وی، شبکه‌های اجتماعی و گوگل را به دلیل عدم جلوگیری از نشر اطلاعات دروغین مورد انتقاد قرار دهند.درپی شکایات وارد شد باعث شد دو کمپانی در پی رفع اتهام و شفاف سازی اقداماتی انجام دهند.

مدیرعامل فیسبوک در پی رفع اتهام برای نداشتن تاثیر فیسبوک در روند انتخابات

مارک زاکربرگ،  مدیرعامل فیسبوک در روزهای اخیر دو بار به این نکته اشاره کرده که سرویس فیسبوک هیچ تأثیری در روند برگزاری انتخابات و نتایج نهایی آن نداشته است.تغییراتی که فیس‌بوک اعمال می‌کند، محدود به سیاست‌های تبلیغاتی خود است و وب‌سایت‌هایی که اخبار آن‌ها در فیس‌بوک توسط کاربران منتشر می‌شود از این موضوع تأثیر نخواهند پذیرفت.

اقدام گوگل برای مبارزه با نشر اخبار دروغ

همانطور که در ابتدا گفته شد گوگل با شکایت وارد شده تصمیم گرفت تا سرویس تبلیغاتی adsense این سایت های جاعل را غیرفعال کند.شبکه‌ی تبلیغاتی AdSense سرویسی است که با استفاده از آن تبلیغ‌ کنندگان می‌توانند پیام‌های متنی تبلیغاتی خود را روی میلیون‌ها سایتی که عضو این شبکه هستند، قرار دهند. این سرویس بخش بزرگی از درآمد تبلیغاتی برای وب‌سایت‌ها را شامل می‌شود. این ناشران کوچک با انتشار اخبار جعلی و افزایش اشتراک‌گذاری این اخبار در شبکه‌های اجتماعی، بازدیدکنندگان بسیاری را به سمت خود جلب می‌کردند که نتیجه‌ای جز درآمدزایی از طریق افزایش ترافیک AdSense برای این وب‌سایت‌ها ندارد.چندماه پیش نیز اخبار دروغی راجع به هیلاری کلینتون توسط برخی سایت های جاعل خبر منتشر شد.

گوگل چگونه اخبار دروغ را شناسایی می کند؟؟؟؟

تفکیک اخبار جعلی از واقعی کاری بس دشوار است و تنها به‌کارگیری نیروی انسانی برای انجام تفکیک کافی نیست و باید دانش لازم در این خصوص وجود داشته باشد.گفته شده گوگل الگوریتم های نرم افزاری پیچیده در کنار هوش مصنوعی را در اجرای کار قرار داده است اما باز هم گوگل جزئیاتی در رابطه با اینکه چگونه سیاست‌های جدید را پیاده می‌کند، ارائه نکرده است!