بررسی امنیت انواع سیستم عامل ها و معرفی امن ترین گوشی های هوشمند

برای بسیاری از مردم، پیدا کردن امن ترین گوشی های هوشمند امری مهم می‌باشد. بدیهی است که داشتن یک گوشی هوشمند با امنیت بالا باعث می‌شود تا در هنگام استفاده از آن، خیال شما از بابت هرگونه آسیب و یا دزدی اطلاعات توسط شخصی دیگر آسوده باشد. عده ای دیگر از کاربران نیز به دلیل شغلی که دارند، نیازمند داشتن گوشی با امنیت بالا برای حفظ اطلاعات مهم خود می‌باشند.
در این مطلب قصد داریم تا به معرفی امن ترین گوشی های هوشمند و سیستم عامل ها بپردازیم.
تمام گوشی های هوشمند دارای سه لایه مهم امنیتی هستند. وظیفه اولیه شما به عنوان یک کاربر آگاهی از این سه لایه امنیتی و فعال کردن آن ها در تلفن های هوشمندتان است.
لایه حفاظتی دستگاه :این امکان را می دهد که در صورت مفقود شدن گوشی تمام داده های خود را از راه دور پاک کنید.
لایه حفاظتی داده ها :از انتقال داده های مشترک به شبکه و اپلیکیشن های شخصی شما که روی یک سیستم اجرا می شود، جلوگیری می کند.
امنیت مدیریت اپلیکیشن :از اطلاعات برنامه های داخلی شما در برابر خطرات جلوگیری می کند.


بررسی امنیت انواع سیستم عامل ها:

علاوه بر اینکه امنیت تلفن های هوشمند به خود امن سازی گوشی بستگی دارد، تکنولوژی MDM یا مدیریت تلفن های هوشمند هم در حفظ اطلاعات شما در تلفن های هوشمنداز اهمیت بالایی برخوردار است. MDM نوعی تکنولوژی است که روی سرورهای شرکت مربوطه نصب شده و وظیفه اش کنترل و مدیریت امنیتی دستگاه است؛ پس وجود این دو به طور همزمان لازمه داشتن امنیت در تلفن های هوشمند است.

بهتر است یک نگاه کلی به قضیه داشته باشیم. برای مثال، گوشی های بلک بری به منظور کاربردهای دادو ستد و بیزینسی ساخته شده اند. با اینکه این گوشی ها از نظر امنیتی فوق العاده هستند، ولی معمولا اپلیکیشن هایی که بلک بری معرفی می کند چندان تعریفی ندارند. به خاطر همین برای استفاده های شخصی مثل خرید آنلاین و انجام امور بانکی نیازمند یک گوشی هوشمند دیگر با اپلیکیشن های بهتر هستید، حالا باید مراقب امنیت اطلاعاتتان در این گوشی هم باشید. هرچه قدر تعداد دستگاه های شما بیشتر باشد، بخصوص اگر دستگاه ها از طریق فضای ابری با یکدیگر در ارتباط باشند، باید بیشتر به امنیت سراسری شبکه موبایلتان توجه کنید.
با افزایش تعداد اپلیکیشن هایی که وارد بازار می شوند، بخصوص برنامه های دو سیستم عامل معروف IOS و اندروید، امنیت تلفن های هوشمند بیشتر تحت خطر قرار می گیرد. یکی از متخصصان تکنولوژی موبایل به نام “ایرا گروسمن” در این باره می گوید:” اگر اپلیکیشنی که از آن استفاده می کنید امن نباشد، دیگر میزان امنیت سیستم عامل مهم نیست.” در واقع وقتی حرف از امنیت گوشی های هوشمند می شود، هم امنیت سیستم عامل مهم است و هم امنیت برنامه های اجرا شده روی گوشی.

بیشتر تلفن های هوشمند تنظیماتی دارند که به کاربر این امکان را می دهد هر نوع اپلیکیشنی را قبل از دانلود شدن از نظر امنیتی بررسی کند. تجربه نشان داده که بهتر است اپلیکیشن هایی را که می خواهید دانلود کنید از مارکت های مشهوری چون اپل، گوگل پلی و مایکروسافت باشد. به عبارت دیگر، تا جایی که امکان دارد از نصب برنامه هایی با منبع سوم شخص بپرهیزید. با این وجود، قبل از نصب هرگونه برنامه Review آن را مطالعه کرده تا مطمئن شوید برنامه مشکوکی را وارد تلفن هوشمند خود نمی کنید.

کدام امن تر است؟ اندروید، آیفون، بلک بری یا ویندوز فون؟
امنیت گوشی های اندروید همیشه زیر سوال بوده است چرا که هیچ کس مسئولیت مشکلات اندرویدی را به طور کامل بر عهده نمی گیرد. به عبارت دیگر هیچ کس حکم نمی کند که چه اپلیکیشن هایی می تواند به عنوان اندروید معرفی شود و چه اپلیکیشن هایی نمی تواند و یا حتی هیچ کس تعیین نمی کند که چه دستگاه هایی می توانند به عنوان گوشی اندروید فروخته شوند. البته، براساس گزارش های فوربس، کاربران اندروید می توانند با آپدیت به موقع سیستم عامل خود و پرهیز از دانلود برنامه هایی که منبع آن ها مشخص نیست و یا سورس قابل اعتمادی ندارند، از امنیت گوشی اندروید خود اطمینان حاصل کنند.
گوشی های اندروید اخیر از اندروید گوگل که به منظور حفاظت از برنامه های محل کار طراحی شده، پشتیبانی می کند. به علاوه دستگاه های اندرویدی که اخیرا توسط شرکت سامسونگ طراحی شده اند ،براساس تکنولوژی امنیتی Knox که متعلق به خود شرکت سامسونگ است، طراحی شده اند.

امنیت سیستم عامل ios به صورت جدی توسط شرکت اپل کنترل می شود.

سیستم عامل ios به صورت سفت و سخت توسط شرکت اپل کنترل می شود. این شرکت نیز همیشه برنامه های موجود در اپل استور را نظارت می کند. این نوع کنترل علی رغم محدودیت هایی که برای کاربران ایجاد کرده باعث امنیت بالای گوشی های آیفون شده است. برای مثال، شرکت اپل تنها اجازه یک کپی از یک اپلیکیشن را بر روی دستگاه می دهد، پس اگر کاربری یک اپلیکیشن را برای اهداف کاری نصب کرده باشد، نمی تواند یک نسخه دیگر از آن اپلیکیشن را برای استفاده شخصی روی دستگاه خود نصب کند.

بلک بری نیز دستگاه ها و اپلیکیشن های خود را به شدت نظارت و کنترل می کند. به علاوه ساخت این دستگاه برای اهداف MDM باعث شده که یک شرکت راحت تر بتواند از دستگاه های خود حفاظت کرده و آن ها را مدیریت کند.

ویندوز فون هم تاحدی امنیت گوشی ها و اپلیکیشن های خود را نظارت می کند ولی تاریخچه ویندوز فون پر از ضعف های امنیتی است. البته با افزایش تعداد کاربران این مدل گوشی، امنیت ویندوزفون روندی صعودی سیر می کند.

مزایا و معایب

وقتی صحبت از امنیت می شود عملا هیچ یک از دستگاه ها و سیستم های عامل موجود از امنیت صد در صد برخوردار نیستند. اینکه چقدر تلفن هوشمندتان از امنیت برخوردار است بستگی به نیاز های شخصی و حرفه ای شما دارد و اینکه چقدر از دنیای گوشی های هوشمند سر در می آورید. در ادامه به مزایا ومعایب چهار دستگاه بلک بری، ویندوزفون، اندروید و آیفون می پردازیم:

اندروید

مزایا:دارای قابلیت شخصی سازی بالایی هستند؛ کاربر می تواند تنظیمات شخصی خود را به طور کامل کنترل کند.

معایب:ضعف استاندارد به این معنا که امنیت اندروید از سوی کمپانی خاصی نظارت نمی شود.

نکته:اگر شما می توانید به راحتی تنظیمات امنیتی خود را مدیریت کنید، گوشی خوبی است.

اپل (IOS)

مزایا:استحکام بالای امنیتی و قابل اطمینان؛ شما می دانید که چه چیزی وارد گوشی خود می کنید.

معایب:در برابر بد افزارها آسیب پذیر است و کاملا به تنظیمات امنیتی خود شرکت اپل وابسته است. اگرچه تلفن های آیفون همیشه از اندروید گران تر هستند ولی شرکت اپل هیچ گاه امنیت آن ها را صد در صد تضمین نکرده و گاهی در برابر برخی بدافزار ها و ویروس های هکری آسیب پذیرند.

نکته:تقریبا از امنیت بالایی برخوردار است.

بلک بری

مزایا:طراحی آن ها بیشتر متمرکز بر روی امنیت شرکت های غول صنعتی است.

معایب:کاربری که از این تلفن استفاده می کند برای کاربردهای شخصی نیازمند یک گوشی دیگر هم هست که طبیعتا مشکلات امنیتی را بیشتر خواهد کرد.

نکته:بهترین گزینه برای کاربرانی است که در شرکت های صنعتی مهم با زیر ساخت های حیاتی و امنیتی بالا کار می کنند.

ویندوز فون

مزایا:سازگار با ویندوز؛ عملکرد امنیتی آن روند صعودی دارد.

معایب:سابقه عملکرد امنیتی پایین در گذشته

نکته:اگر سازگاری دستگاه با ویندوز برایتان مهم است، انتخاب خوبی است.

هر یک از گوشی های هوشمند دارای نقاط قوت و محدودیت هایی است، اینکه کدام گوشی را انتخاب می کنید کاملا بستگی به نوع استفاده شما و تسلط شما به تنظیمات امنیتی دارد.

امن ترین گوشی های هوشمند : Google Pixel


Google Pixel را می‌توان به عنوان امن ترین گوشی هوشمند اندرویدی و یا به طور کلی امن ترین گوشی هوشمند موجود در تمامی سیستم عامل ها دانست.
Google Pixel و Google Pixel XL برای حفاظت در مقابل برنامه های مخرب عمومی، به صورت مداوم به روز رسانی می‌شوند.

همچنین عملیات هایی که از راه دور بر روی گوشی انجام می‌شوند همیشه به وسیله گوگل در حال بررسی می‌باشند و در صورت مشاهده برنامه های مخرب، سریعا مسدود خواهند شد.
می‌دانیم که امنیت و حریم خصوصی دو مسئله مجزا می‌باشند؛ به این صورت که اگر شما می‌خواهید حریم خصوصی خود را حفظ کرده و محتوایی را به صورت شخصی در گوشی خود نگهداری کنید، باید از امنیت گوشی خود اطمینان حاصل نمایید.
در واقع، Open-source بودن سیستم عامل اندروید و تیم امنیتی این سیستم عامل با یکدیگر ترکیب شده و گوشی Google Pixel را به امن ترین گوشی هوشمند موجود تبدیل کرده است.

چرا Google Pixel امن ترین گوشی هوشمند می‌باشد؟

به طور کلی هر دستگاهی که قابلیت اتصال به اینترنت را دارد، می‌تواند مورد سوء استفاده هایی قرار بگیرد که باعث در هم شکستن امنیت پیشفرض آن شود.
اگر گوشی شما به صورت مداوم به روز رسانی هایی را برای اینگونه برنامه های مخرب دریافت نمی‌کند، بنابر این دستگاه مورد نظر امن نخواهد بود.
همه ما اطلاعاتی کاملا شخصی و مهم در گوشی خود نگه داری می‌کنیم و باید از آن ها در مقابل برنامه های مخرب جلوگیری نماییم.
گوشی های Google Pixel به صورت مستقیم از طریق گوگل و با آخرین نسخه اندروید به روز رسانی می‌شوند.
با استفاده از این به روز رسانی ها، علاوه بر امکانات اضافی که به گوشی شما اضافه خواهد شد، امنیت دستگاه نیز در مقابل انواع برنامه های مخرب بالا خواهد رفت.
این به روز رسانی ها توسط تیم هایی تنظیم می‌شوند که به طور کامل بر کد های سیستم عامل اندروید تسلط دارند.
چیزی که در زمینه امنیت بسیار اهمیت داشته و متاسفانه نادیده گرفته می‌شود، شفافیت می‌باشد.
هنگامی که یک کمپانی اعلام می‌کند که قسمت مشخصی کاملا امن بوده و یا اینکه گوشی شما از نظر امنیت مشکلی ندارد، شما به عنوان یک کاربر اندرویدی نباید به طور کامل به این گفته اعتماد کنید!
این نکته را باید دانست که کد های اندروید و همچنین به روز رسانی های آن برای همه افراد قابل دسترس می‌باشد.
بسیاری از افراد که از امنیت اندروید اطلاع چندانی ندارند، بر این باورند که این سیستم عامل بسیار امن می‌باشد، در صورتی که کاربر این سیستم عامل باید امنیت را برای خود ایجاد نماید.
البته گوشی هوشمندی مانند Google Pixel می‌تواند نزدیک به این نظریه باشد.
نکته دیگر این است که گوشی های Google Pixel تنها گوشی های امن موجود برای اندروید نیستند، اما اگر به دنبال امنیت بالا هستید، این دو مدل بهترین انتخاب های پیش رویتان می‌باشد.
این دو گوشی هوشمند تفاوت زیادی با یکدیگر نداشته و Pixel با انداره ۵ اینچ و Pixel XL با اندازه ۵٫۵ اینچ، هر دو دارای یک پردازنده بوده و قطعات داخلی آن ها نیز با یکدیگر مشترک است.
این دو دستگاه تجربه ای امن را در دو سایز مختلف در اختیار کاربران قرار خواهند داد.

امن ترین گوشی های هوشمند : BlackBerry Priv


هنگامی که بحث مدیریت دستگاه و امنیت به میان می‌آید، گوشی های بلک بری گوشی هایی افسانه ای در این زمینه می‌باشند.
این خاصیت زمانی جلب توجه زیادی خواهد کرد که از قدرت اندروید نیز در این راه استفاده شود.
بنابر این BlackBerry Priv از هر گوشی اندرویدی دیگر امن تر می‌باشد.
بوت لودر و مدیریت برنامه ها در این گوشی به گونه ای است که از سیستمی که بلک بری نام آن را root of trust گذاشته است استفاده می‌کند.
با داشتن این ویژگی، نرم افزار گوشی به تنهای نمی‌تواند حتی از اولین لایه امنیتی نیز عبور نماید.
همچنین این گوشی هوشمند با کیبورد فیزیکی خود، در زمینه تایپ کارایی زیادی داشته و تایپ کردن با آن بسیار لذت بخش می‌باشد.
BlackBerry Priv اولین گوشی است که به به روز رسانی های ماهانه Bulletin دسترسی پیدا کرده است.
جالب است بدانید که گوگل با چند ساعت تاخیر در دسترسی به Bulletin در مقام دوم قرار دارد!

امن ترین گوشی های هوشمند : BlackBerry DTEK60


بنا به گفته بلک بری گوشی هوشمند BlackBerry DTEK60 بالاترین امنیت را در کل گوشی های موجود دارد.

DTEK50 نسخه بهینه ای از ابزار نرم افزاری را به این گوشی اضافه کرد که به وسیله آن بر عملکرد سیستم و برنامه ها نظارت کرده و هرگاه چیزی به درستی عمل نکند به شما هشدار خواهد داد.
این نرم افزار برای Priv نیز به صورت یک به روز رسانی وجود دارد اما تفاوت تجربه آن در DTEK60 به این گوشی عنوان امن ترین گوشی هوشمند در جهان را داده است.

جمع بندی

متاسفانه رسانه ها به کاربران اینگونه القا کرده اند که سیستم عامل اندروید امنیت پایینی دارد، در صورتی که سیستم عامل را نمی‌توان مقصر این امر دانست.
امروزه شاهد این امر هستیم که برخی از شرکت های سازنده، سیستم عامل گوشی های هوشمند ساخت خود را به روز تحویل نداده و از آخرین به روز رسانی ها استفاده نمی‌کنند.
درواقع امنیت اندروید زمانی برقرار خواهد شد که گوشی هوشمند شما از نظر نرم افزاری به روز بوده و از آخرین به روز رسانی های امنیتی استفاده نماید.
از این نظر Google Pixel به دلیل دریافت مداوم به روز رسانی ها از امنیت بسیار بالایی برخوردار می‌باشد.
نظر شما در مورد امنیت گوشی هوشمندتان چیست؟
آیا از آخرین به روز رسانی ها در گوشی خود استفاده می‌کنید؟
آیا تا کنون تجربه برخوردن به برنامه های مخرب را داشته اید؟
نظرات و تجربیات خود را با ما و سایر کاربران اندروید به اشتراک بگذارید