جستجوی گوگل ایمن می شود

این روزها موتورهای جستجو در اینترنت یکی از مهم ترین ابزارهای میلیاردها کاربر اینترنت در سرتاسر جهان است. با تخصصی شدن امور و نیاز تقریبا روزانه به استفاده از اینترنت به عنوان یک منبع مهم دریافت اطلاعات، نقش موتورهای جستجوی اینترنتی بیش از پیش اهمیت یافته است.

در این میان و همزمان با هجوم میلیارد ها کاربر از سراسر جهان به موتورهای جستجوی اینترنتی، دغدغه بسیاری از کاربران، در امن بودن و محفوظ ماندن اطلاعات شخصی مربوط به آنهاست.

با وجودی که “رد گم کردن” در فضای اینترنت کاری تقریبا محال است اما هستند موتورهای جستجوی به نسبت امنی که به کاربران خود تضمین داده اند آدرس “آی پی” آنها و دیگر مشخصات جستجوی آنها را در سرور خود ذخیره نمی کنند و اینگونه به کاربران تضمین می دهند نتایج جستجوی آنها در مورد موضوعات مختلف در سرورهای این موتور های جستجو ذخیره نمی شود.

در واقع این موتورهای جستجو نقش رابط را در برقرای ارتباط کاربر با “ابر موتورهای” جستجوی اینترنت بازی می کنند و به آنها تضمین می دهند که دست آنها را گرفته و به فضای داخل وب می برند با این تفاوت که ردپای آنها پس از استفاده از اینترنت در جایی نمی ماند.

برای دانستن اهمیت جستجوی اینترنتی فقط کافی است به یک آمار از بزرگ ترین موتور جستجوی اینترنتی جهان اشاره شود.

موتور جستجوی “گوگل” که بزرگ ترین موتور جستجوی اینترنتی جهان است در هر ثانیه ۲.۳ میلیون جستجوی مختلف را در سرورهای خود ذخیره می کند. یعنی در هر ثانیه به طور همزمان ۲.۳ میلیون کاربر از سرتاسر جهان با زدن کلید واژه هایی در این “ابرموتور جستجو” به دنبال دریافت اطلاعات مختلف از سوژه های مورد نظر خود هستند.

اما مطالبی را که کاربران در گوگل مورد جستجو قرار می دهند با آدرس دقیق “آی پی”های کاربران در سرور این موتور جستجو ثبت و ضبط می شود، مگر اینکه کاربران از امکان جستجوی محرمانه این موتور جستجو استفاده کنند، اما بسیاری از کاربران از وجود چنین امکانی در این موتور جستجو اطلاعی ندارند.

بر اساس تحقیقی که در سال ۲۰۱۲ از سوی شرکت گوگل انجام شده است بیش از نیمی از کاربران اینترنت از وجود موتور ها یا امکانی به نام “جستجوی ایمن” اطلاعی ندارند.

با این حال از نظر بسیاری از کارشناسان وب، استفاده از سرویس های محرمانگی و جستجوی ایمن در گوگل تاثیر چندانی نیز ندارد و به هر صورت اطلاعات مربوط به آی پی آدرس کاربر و کلمات و واژه هایی که از سوی او جستجو می شود در موتور جستجو ثبت و ضبط می شود.

در واقع از نظر این کارشناسان این امکانات تنها کامپیوتر خود کاربر را از ذخیره اطلاعات مربوط به جستجوی اینترنتی محروم می کند و در سوی دیگر قضیه یعنی سرور بزرگ موتور جستجویی که از آن استفاده می شود، اطلاعات ثبت و ضبط می شود.

به عبارت دیگر این امکانات موتورهای جستجو همچون گوگل، مانع فاش شدن دو اطلاعات مهم از کاربر نمی شود:

۱- آدرس آی پی کاربر اینترنتی که از موتور جستجو استفاده می کند، ثبت می شود و ۲- ثبت شدن فعالیت ها و جستجوهای اینترنتی کاربر در سرور شرکتی که از آن مشترک اینترنت شده است.

سرویس جستجوی امن غول دنیای جستجوگرهای اینترنتی، حالا از حدود ۳ میلیارد دستگاه در برابر تهدیدهای امنیتی مثل بدافزارها محافظت می‌کند.

امروز گوگل اعلام کرد سرویس جستجوی امن این کمپانی که اولین‌ بار در سال ۲۰۰۷ راه‌اندازی شده است، حالا از بیش از ۳ میلیارد دستگاه محافظت می‌کند. این در حالی است که تعداد دستگاه‌های محافظت‌شده توسط سرویس مورد بحث تا ماه می ۲۰۱۶ معادل ۲ میلیارد بود.

سرویس جستجوی امن گوگل، لیست آدرس‌های اینترنتی را که در آن‌ها بدافزار یا محتوای جعلی وجود دارد، در اختیار مرورگرهای کروم، فایرفاکس و سافاری و همچنین شرکت‌های ارائه‌دهنده‌ی خدمات اینترنت (ISP) قرار می‌دهد. امکان دسترسی به سرویس یادشده از طریق API عمومی یا به‌طور مستقیم و با تغییر دستی آدرس URL سایتی که قصد بررسی آن را دارید نیز وجود دارد. گوگل طی چند سال گدشته، سرویس جستجوی امن را به سایر محصولات و خدمات خود اضافه کرده است. از جمله سرویس‌های گوگل که از جستجوی امن این کمپانی بهره می‌برند، می‌توان به سیستم عامل اندروید، تبلیغات، سرویس آنالیتیکز، جیمیل، گوگل پلی و … اشاره کرد. گوگل امروز علاوه بر اعلام آمار مربوط به سرویس جستجوی امن، اطلاعاتی در مورد اینکه چگونه موفق شده این سرویس را تا به این حد و با چنین سرعتی گسترش دهد نیز به اشتراک گذاشته است. این کمپانی همچنین جزئیاتی در مورد آينده‌ی جستجوی امن ارائه کرده است. مهم‌ترین عامل رشد بسیار چشم‌گیر سرویس مورد بحث، رشد بسیار بالای دستگاه‌های موبایل بوده و طبیعتا آينده‌ی این سرویس نیز از هوش مصنوعی بهره خواهد برد.

به دلیل محدودیت‌هایی که در موبایل‌ وجود دارد، تیم امنیتی گوگل باید سرعت کم برخی اتصالات اینترنتی، قیمت بالای پلن‌های دیتای موبایل و ظرفیت باتری این محصولات را نیز در نظر بگیرند. این موارد باعث شد گوگل قابلیت مورد اشاره را در دسامبر سال ۲۰۱۵ ابتدا در مرورگر اندروید کروم ارائه کند؛ ولی حالا این سرویس در همه‌جا مورد استفاده قرار گرفته است. مرور امن اطلاعات محافظتی حیاتی را به دستگاه‌های مورد نظر ارسال و آن را تا جایی که امکان دارد فشرده می‌کند؛ این مراحل هم در دسکتاپ و هم در موبایل‌ به همین شکل انجام می‌شود.

جستجوی امن گوگل در بیشتر موارد بدون اینکه حتی کاربر متوجه شود، کار خود را انجام می‌دهد. این یعنی شما موارد مشکوک و آلوده را در نتایج جستجوی وب‌سایت‌ها، اپلیکیشن‌ها اندروید پلی استور، پیام‌های جیمیل و … مشاهده نخواهید کرد؛ زیرا موارد نا‌امن به‌سادگی توسط سرویس جستجوی امن گوگل فیلتر می‌شوند. در موارد دیگر و هنگام مواجه‌ شدن با وب‌سایت‌های آلوده به بدافزار، احتمال دارد با صفحه‌ای شبیه به تصویر زیر مواجه شوید.

اگر قصد بازدید از وب‌سایتی دارید و پس از وارد کردن آدرس آن وب‌سایت با صفحه‌ای شبیه به تصویر بالا مواجه شدید، به احتمال زیاد این سایت به دنبال بیرون کشیدن اطلاعات، نصب یک بدافزار یا دانلود نرم‌افزارهای ناخواسته است. این نوع وب‌سایت‌ها در مرورگرهایی مثل گوگل کروم، موزیلا فایرفاکس و اپل سافاری مسدود شده‌اند؛ البته کاربران این امکان را در اختیار دارند که به‌طور دستی مسدودیت وب‌سایت مورد نظر خود را رفع کنند. توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌های تحت وب و نیز توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌های موبایل (مثلا اسنپ‌چت) با بهره گرفتن از سرویس جستجوی امن گوگل، پیش از ارائه‌ی آدرس‌ سایت‌ها به کاربران، این URL-ها را از نظر مسائل امنیتی بررسی می‌کنند.
جستجوی امن گوگل از چند سال با استفاده از قابلیت‌های فناوری هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی، انواع مختلفی از تهدید‌های امنیتی را تشخیص می‌دهد. گوگل جزئیات زیادی در مورد روش استفاده از هوش مصنوعی برای شناسایی تهدیدهای امنیتی ارائه نکرده است؛ اما این کمپانی اشاره کرده که جستجوی امن، اولین سرویس است که از هوش مصنوعی بهره می‌برد و تیم سازنده‌ی این سرویس به‌طور دائم در حال ارزیابی و استفاده از روش‌های جدیدی است تا بتواند تجربه‌ی یک جستجوی امن را به کاربران ارائه کند.

حال بد نیست چند موتور جستجوی ایمن اینترنتی به صورت خلاصه وار مورد اشاره قرار گیرد. لازم به ذکر است که این موتورهای جستجوی اینترنتی به کاربران این اطمینان را داده اند که اطلاعات مربوط به آی پی و جستجوهای مختلف کاربران از موتور جستجوی آنها ثبت و ضبط و قابل رد یابی نیست :

۱- موتور جستجوی “داک داک گو”(DuckDuckGo ) : این موتور جستجوی وب به کاربرانی که از آن استفاده می کنند اطمینان داده است که انها را ردگیری نمی کند. داگ داک گو از سپتامبر ۲۰۰۸ و همزمان با بحث های مروبط به حریم خصوصی کاربران اینترنت راه اندازی و فعال شده است. این موتور جستجو در صفحهٔ “سیاست حریم خصوصی” خود به کاربرانش تضمین داده است که هیچگونه اطلاعات شخصی آنها را جمع‌آوری و به اشتراک نمی‌گذارد.

۲- موتور جستجوی”Ixquick”: این موتور جستجو نیز به کاربران وعده پاک شدن رد پای آنها را داده است . تفاوت این موتور جستجو در باهوش تر عمل کردن آن در مقایسه با دیگر موتورهای جستجوست. دیگر تفاوت این موتور جستجو در سرعت بالای آن است. همچنین ‌برخلاف ‌سایر موتور جستجو ها، جستجو در Ixquick با ۱۴ موتور جستجو به‌همراه‌ رتبه ‌بندی‌ میزان‌ارتباط‌ مطالب‌ صورت‌می‌گیرد و نتایج‌جستجو در هر یک ‌از موتورهای‌جستجو به‌طور جداگانه‌ نشان‌داده‌ می‌شود.

نکته مهم در این موتور جستجو این است که این موتور از امکان جستجو از دیگر ابر موتورهای جستجوی جهان (همچون گوگل و یاهو و …) استفاده می کند اما اطلاعات کاربر را پنهان نگه می دارد و در واقع استفاده از این موتور جستجو یک راه میانبر و یک طریق واسط برای دور زدن امکان ثبت و ضبط اطلاعات کاربر در سرورهای موتور های جستجوی بزرگ است.

همچنین”Ixquick” از معدود ابر موتورهایی‌ است ‌که‌ امکان ‌انجام ‌جستجوی ‌پیشرفته ‌را در اختیار کاربران‌ قرار می‌دهد و از امکانات ‌و تسهیلات ‌هر یک ‌از موتورهای‌جستجو برای‌انجام‌ جستجوهای ‌پیشرفته ‌آگاه ‌می‌باشد. کاربری که از این موتور جستجو استفاده می کند بدون نام می ماند . در صفحه “سیاست حریم خصوصی” سایت اصلی این موتور جستجو جمله ای آمده است: یگانه راه حفاظت از حریم خصوصی کاربران پاک کردن و ذخیره نکردن اطلعات مربوط به کابران است.

۳- موتور جستجوی”meta ger”: این موتور جستجوی اینترنتی حاصل همکاری دانشگاه هانوفر آلمان با سازمان های غیر دولتی دسترسی آزاد به اطلاعات در این کشور است. این موتور جستجو نیز همچون موتور جستجوی”Ixquick” ایجاد امکان استفاده رمزگذاری شده از دیگر موتورهای جستجوی بزرگ اینترنت بدون ردپا است.

۴- موتور جستجوی”yippy”: این موتور جستجو به منظور حفاظت از کودکان و نوجوانان در برابر محتوای سایت های “پورنوگرافی” و یا قمار تاسیس شده است. در صفحه سیاست سایت اصلی این موتور جستجو آمده است : ما محیطی امن بدون وجود امکان پیگیری و ردیابی را به کاربران خود تضمین می دهیم. با این حال امکان عدم ردیابی و ثبت نشدن اطلاعات شخصی کاربران در سرورهای این موتور جستجو تنها برای کاربران داخل ایالات متحده است.

بدیهی است که موتورهای جستجوی جهانی و محلی لیست بلندبالایی دارد و اگر همه آنها لیست شود چند صفحه می شود.