راهکارهای ارتقاء امنیت در فضای مجازی

در دنیای امروز حتی تصور زندگی بدون اینترنت اضطراب آور است. همه ما به نوعی محتاج آن شده ایم و به رضا یا ضرورت خود را در معرض آن قرار داده ایم. امروزه به موازات دنیای واقعی، دنیایی مجازی شکل گرفته که گاها بسیاری از ما بیشتر در آن حضور داریم تا دنیای واقعی. آنچه در آن تردید راه ندارد حضور قدرتمند دنیای مجازی در زندگی ماست.
اما بسیاری از ما در دنیای مجازی همچون کودکی در دنیای واقعی هستیم. یک کودک در دنیای واقعی محتاط نیست؛ اعتماد دارد و به ذهنش خطور نمی کند که شاید کسی بخواهد گول بزند، کلاهبرداری کند و یا حتی دروغ بگوید. به دنیای بیرونش اعتماد دارد. اما یک فرد بالغ تمام موارد احتیاطی را لحاظ می کند. به اتومبیل چندین قفل می زند؛ با هر کسی معامله نمی کند؛ با مشاهده موارد مشوک تیزبین می شود و قص علی هذه.
بنابراین در دنیای مجازی هم باید بالغ شویم. باید بدانیم از این طریق بیش از آنچه در دنیای واقعی رخ می دهد امکان فریب وجود دارد. آگاه باشیم پشت هر پیامی، پیشنهادی فردی واقعی و عادی وجود دارد.

برای ارتقاء آگاهی شهروندان عزیر در این باره به چند راهکار ارتقاء امنیت در فضای مجازی اشاره می کنیم:

۱) مهمترین موارد کلاهبرداری اینترنتی از طریق ایمیل اتفاق می افتد ایملهایی که شما را برنده معرفی می کنند، دعوت به کار می کنند، کالاهای تقلبی یا دسته دوم می فروشند.به ایمیل هایی که از افراد ناشناس دریافت می کنید پاسخ ندهید یا حداقل در پاسخ به آنها احتیاط کنید. بخصوص ایمیل هایی که با زبان انگلیسی دریافت می کنید و یا به شما پیشنهاد کار داده می شود.


۲) هنگام خرید و واریز وجه اینترنتی، حتما از کیبورد مجازی برای ورود رمز دوم استفاده کنید. این کیبورد برای افزایش امنیت پرداخت تهیه شده است.
۳) تا حد امکان هارد و سیستم خود را برای تعمیر به افراد شناخته شده و آشنا دهید.
۴) اطلاعات شخصی از قبیل رمز کارتهای بانکی خود را در ایمیل ذخیره نکنید.
۵) به هیچ عنوان در زمان انجام تراکنش های مالی از VPN استفاده نکنید.
۶) در صورت استفاده از موبایل بانک جهت انجام عملیات بانکداری الکترونیکی تنها از نرم افزار ارائه شده بر روی وب سایت بانک مورد نظر استفاده گردد و به هیچ عنوان نرم افزار مربوطه از شخص و یا مکان دیگری دریافت نگردد.
۷) در صورتیکه تصمیم داریم رایانه شخصی خود را امانت بدهیم ، قبل از امانت دادن حتماً تمامی اطلاعات ذخیره شده بر روی مرورگر های اینترنتی سیستم پاک و هرگونه متنی مبنی بر اطلاعات حساب حذف گردد .
۸) در صورتیکه رایانه شخصی خود را امانت داده‌اید ، بعد از دریافت سیستم حتماً از وجود عدم نصب نرم افزارهای مشکوک از جمله ثبت کنندگان فعالیت های کیبورد و موس بر روی سیستم اطمینان حاصل نمایید.

تصویر ردیابی
۹) در صورتیکه قصد فروش رایانه شخصی و یا تلفن همراه خود را دارید ، حتماً سیستم ها را به صورت کامل پاک‌سازی نمایید(حدالامکان هارد سیستم‌تان را نفروشید)
۱۰) از ذخیره اطلاعات حساب‌های بانکی به هر نوعی، در رایانه شخصی و یا تلفن‌های همراه جدداً خودداری گردد.
۱۱) به منظور افزایش سطح امنیت در عملیات بانکداری الکترونیکی از مرورگرهای اینترنتی به‌روز شده استفاده گردد.

۱۲) رعایت نکات ساده امنیتی تا حد زیادی این امکان را برای کاربران بانک‌داری الکترونیکی مهیّا می‌سازد تا با اضطراب کمتری به انجام عملیات بانکی خود بپردازند و متخلفان امکان سوء استفاده نداشته باشند.
۱۳) به افراد ناشناسی که سعی دارند برای انجام عملیات بانکی، شما را پای دستگاه خودپرداز بکشانند اعتماد نکنید.
۱۴) در ارتباطات مجازی (چت) مراقب صحت سخنان طرف مقابل باشید. به راحتی اعتماد نکنید و اطلاعات خود را به راحتی در اختیار کسی که نمی شناسید قرار ندهید؛ مطمئن باشید عدم اعتماد اولیه، در بلند مدت اعتماد پایدارتری را رقم خواهد زد.