چه نکاتی را هنگام انجام عملیات بانکی انلاین (خصوصا با تلفن همراه) رعایت کنیم؟

سالها پیش وقتی می خواستید قبض های آب و برق و تلفن خود را پرداخت کنید باید صبح زود از خواب بیدار می شدید در سرما و گرما به نزدیکترین بانک ( در برخی اوقات فقط برخی بانک های خاص ) مراجعه می کردید و بعد از انتظار طولانی و همهمه های بسیار موفق می شدید قبض خود را پرداخت کنید . اما اگر امروز برای پرداخت قبض به بانک مراجعه کنید همه به شما می خندند و دیگر کسی پاسخ شما را نمی دهد.امروزه شما می توانید تقریبا همه عملیات های بانکی ممکن را از طریق اینترنت بصورت آنلاین انجام دهید ، سرعت بیشتر ، آسودگی در پرداخت و پیگیری تنها برخی از مزایای بانکداری الکترونیکی به شمار می رود . تصور کنید که با یک پیژامه و زیرپیراهن رکابی وارد یک بانک می شوید ، اگر یک بانک واقعی باشد شما را قطعا از بانک بیرون می اندازند اما در خانه شما براحتی با یک خط اینترنت می توانید با این چهره ظاهری وارد بانک شوید. اما همانطور که پیشرفت تکنولوژی باعث آسودگی و آسان شدن کارها می شود از طرفی معضلات امنیتی مخصوص به خود را نیز دارد.

از یکی از بزرگترین سارقین بانک دنیا سئوال کردند که چرا به بانک ها حمله می کردید ؟ پاسخ یک جمله ساده بود : چون پول در بانک است .پس همانطور که برای شما دسترسی و سهولت کاربری راحت شده است برای سارقین نیز کارها آسانتر شده است. سارقین اینترنتی نیز همین عقیده را دارند که پول در بانک است و امروزه سریعتر می توانیم به هر بانکی در لحظه دسترسی پیدا کنیم. سارقین بانکی دیگر نیازی به حمله به خود بانک ندارند ، آنها به شما که مالک حساب بانکی هستید و قصد انتقال پول هایی را دارید که به سختی در آورده اید حمله می کنند ، اما دیگر اینکار را به زور اسلحه انجام نمی دهند بلکه بصورت کاملا فنی و حرفه ای توسط کلاهبرداری های اینترنتی ، ایمیل ها و نرم افزارهای جاسوسی انجام می دهند. تفاوت اصلی سارقین اینترنتی و سارقین واقعی در این است که سارقین اینترنتی کار ساده تری را در مقابل دارند ، آنها پول فیزیکی را انتقال نمی دهند بلکه کاملا الکترونیکی اینکار را انجام می دهند و جیب شما را خالی می کنند. هدف ما از ارائه این مقاله این است که شما را بتوانیم تا حد امکان از گزند اینگونه کلاهبرداری ها و مشکلات امنیتی عملیات های بانکی آنلاین آگاه کنیم. انواع و اقسام روش های مقابله با این تهدیدات امنیتی وجود دارد که شما با رعایت کردن مسائل زیر تا حدود زیادی این تهدیدات را کاهش می دهید :

یک رمز عبور قوی برای حساب های کاربری بانکی خود ایجاد کنید

 

همیشه اولین فاکتور در امنیت تجهیزات الکترونیکی استفاده از یک رمز است ، در عملیات های بانکی آنلاین اهمیت این رمز عبور دو چندان می شود و دلیل آن نیز مشخص است ، رمز عبور شما اولین فاکتور در محافظت از پول شماست . به همین دلیل سعی کنید برای حساب های کاربری بانکی و آنلاین خود یک رمز عبور قوی ایجاد کنید ، این رمز عبور بایست دارای پیچیدگی باشد بدین معنا که از ترکیبی از حروف بزرگ و کوچک ، اعداد و علامات و کاراکترها تشکیل شده باشد. به هیچ عنوان از کلماتی مشخصی از جمله نام و نام خانوادگی و همچنین شماره های شناخته شده ای مثل شماره تلفن یاشماره پرسنلی استفاده نکنید.  البته این یک روش پیشنهادی می باشد شما می توانید از روش های ابداعی خودتان استفاده کنید.جتی اگر سرویس بانکی شما این امکان را دارد که بتوانید از رمزهای عبور یکبار مصرف یا One Time Password استفاده کنید حتما این امکان را برای خود فراهم کنید ، با اینکار در هر بار ورود به سیستم از شما یک رمز جدید خواسته می شود که توسط یک دستگاه کوچک در اختیار شما قرار می گیرد.

زمانیکه از حساب بانکی خود استفاده می کنید سایر نرم افزارها و ایمیل ها را ببندید

آیا به این موضوع دقت کرده اید که زمانیکه در یک باجه بانکی مشغول پرداخت پول یا دریافت پول یا انجام هرگونه عملیات مالی هستید با گوشی یا تبلت خود Angry Birds بازی نمی کنید ؟ شما در این لحظه از اهمین موضوع آگاهی دارید و به همین عنوان در هنگام انجام عملیات های بانکی تمامی تمرکز خود را روی این موضوع می گذارید ، توجه کنید که در انجام عملیات های بانکی آنلاین نیز همین مورد صادق است ، زمانیکه در یکی از تب های مرورگر خود وب سایت بانک را باز کرده اید دیگر در تب های دیگر وب سایت های دیگر را باز نکنید ، سعی کنید در این لحظه فقط وب سایت بانک باز باشد ، از طرفی اگر نرم افزاری را استفاده می کنید حتما آن را ببندید و سپس کارهای بانکی را انجام دهید ، تمرکز کردن در اینکار نیز باعث بالا رفتن امنیت شما می شود. بستن نرم افزارهای اضافه روی سیستم می تواند منجر به کاهش احتمال برروز حملات هکری از طریق اینترنت و سیستم به حساب کاربری بانکی شما شود. تصور کنید زمانیکه در حال انجام عملیات بانکی هستید یک ایمیل را باز می کنید که در یکی از لینک های موجود در آن یک بدافزار قرار دارد ، اگر در خصوص بدافزار اطلاعاتی ندارید می توانید به این مقاله با عنوان” بدافزار چیست و چگونه از نفوذ آنها به گوشی های تلفن همراه جلوگیری کنیم” مراجعه کنید .

هکرها می توانند با استفاده از یک کد مخرب ساده کلیه کلید هایی که از طریق صفحه کلید شما وارد شده است و ممکن است رمز عبور شما باشد را بدست بیاورند ، با این نوع از بدافزارها در اصطلاح فنی Keylogger گفته می شود ، اگر ایمیلی را باز نکنید یا روی نرم افزاری کلیک نکنید احتمال آلوده شدن شما و به سرقت رفتن اطلاعات شما بسیار کاهش می یابد. ترجیحا همیشه آنتی ویروس خود را بروز نگه دارید ، بنابراین سعی کنید در هنگام انجام عملیات بانکی آنلاین ابتدا همه نرم افزارهای جانبی خود را ببندید ، همه تب های اضافی مرورگرها را ببندید و در انتها از صفحه بانکی خود Logout کنید و در نهایت از Angry Birds لذت ببرید.

فرآیند خروج از حساب بانکی اینترنتی را به درستی و کامل انجام دهید

توجه کنید که کلیک کردن بر روی دکمه ضربدر و بستن مرورگر به معنی خارج شدن از حساب بانکی آنلاین شما نیست ، هنوز Session یا ارتباط اصلی شما با سرور بانک در این حالت برقرار می باشد و افراد سودجو می توانند از این موقعیت سوء استفاده کنند. برای خارج شدن از حساب های بانکی آنلاین خود همیشه از دکمه Log Out استفاده کنید ، در این حالت ارتباط شما با سرور به صورت کامل قطع می شود و امکان سوء استفاده بسیار کاهش می یابد. بسیاری از حملات به نرم افزارهای کاربردی تحت وب از همین طریق انجام می شود ، در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در خصوص حملات هکری به نرم افزارهای کاربردی تحت وب می توانید به مقاله اینجانب با عنوان معرفی انواع حملات به نرم افزارهای کاربردی تحت وب مراجعه کنید. اگر مجبور هستید عملیات بانکی خود را در یک محیط عمومی مانند کافی نت انجام دهید ترجیحا بعد از انجام عملیات کش مرورگر خود را پاک کنید ، البته به شما پیشنهاد می کنم از نرم افزار Ccleaner استفاده کنید، همچنین یکی از قابلیت های امنیتی مرورگرهای مدرن قابلیتی است به شما اجازه می دهد بدون ذخیره هرگونه سوابق در مورد فعالیت های آنلاین شما بر روی مرورگر و سیستم عملیات های آنلاین خود را انجام دهید

سرویس اطلاع رسانی فعالیت های بانکی خود را از بانک درخواست کنید

امروزه تقریبا تمامی بانک های ایرانی که خدمات بانکداری الکترونیک را ارائه می دهند خدماتی دارند که شما با استفاده از آنها می توانید بلافاصله بعد از بروز اتفاق خاصی در حساب بانکی شما از آن آگاه شوید. برای مثال اگر فرض کنیم که من یک حساب بانک سامان داشته باشم و در حساب اینترنت بانک خود Login کنم در همان لحظه برای موبایل من یک پیامک ارسال می شود با عنوان اینکه شما در ساعت ۱۲و بیست دقیقه وارد اینترنت بانک خود شدید. یا اینکه به محض اینکه پولی از خودپرداز بردارم یا خریدی انجام دهم برای من پیامکی مبنی بر اعلام مبلغ پرداختی و موجودی حساب اعلام می شود ، این نوع اطلاع رسانی ها بعضا می تواند تحت شرایط خاصی نیز اتفاق بیوفتند برای مثال اگر بیشتر از ۵ میلیون تومان از حساب شما برداشت شود پیامک برای شما ارسال شود یا حتی ایمیل و سایر موراد اطلاع رسانی را نیز بانک ها استفاده می کنند. قطعا از این خدمات دوست داشتی بانک ها که بسیار از نظر امنیتی دارای ارزش می باشد استفاده کنید. اینکار را می توانید با مراجعه به شعب بانک مربوطه به سادگی انجام دهید.

هیچوقت به ایمیلی که از طرف بانک برای شما ارسال شده است اطمینان نکنید

به یک نکته همیشه توجه کنید ، هیچوقت ، هیچوقت و باز هم تاکید می کنم هیچوقت بانک از طریق ایمیل و حتی سایر موارد مشابه از شما درخواست ارسال مشخصات فردی و رمز عبور حساب را نمی کند ، هر گاه ایمیلی با مضمون اینکه از طرف بانک طرف قرارداد شما ارسال شده است برخوردید که از شما درخواست نام کاربری و رمزعبور و یا درخواست پرکردن فرم خاصی را داشت به هیچ عنوان به این ایمیل اعتماد نکنید ، این یک نوع کلاه برداری اینترنتی می باشد که با در اختیار گرفتن اطلاعات شما به حساب های شما دسترسی پیدا می کنند. حتی برای بروز رسانی اطلاعات بانکی خود حتما به آدرس URL که آدرس درست بانک شما باشد و یا HTTPS ای با رنگ سبز به معنی مورد اعتماد بودن نمایش داده شده باشد ؛اعتماد کنید . در چنین مواقعی برای اطمینان از اینکه آیا واقعا بانک برای شما این ایمیل را فرستاده است یا خیر براحتی می توانید با شماره تلفن بانک تماس بگیرید و در خصوص این مورد سئوال کنید ، شما هم اگر مورد خاصی در خصوص امنیت در این حوزه مد نظر دارید خوشحال می شویم ما را نیز در جریان بگذارید. ITPRO باشید.

۶ نکته امنیتی برای انجام عملیات بانکی با استفاده از تلفن همراه


در طی سال­های اخیر اکثر بانک­ ها اقدام به تولید و عرضه نرم­ افزارهای بانکداری مخصوص تلفن­ های همراه و سایر دستگاه­های کامپیوتری قابل حمل کرده­ اند؛ اما اگر تلفن شما به سرقت برود، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ آیا سارق می ­تواند از تلفن همراه شما برای خالی کردن حساب بانکی شما استفاده کند؟
با توجه به این­که تمایل به استفاده از نرم ­افزارهای بانکداری رشد بسیار سریع در بخش مالی داشته است، رعایت نکات امنیتی و اقدامات احتیاطی جهت پیشگیری از کلاهبرداری از حساب‌های بانکی، لازم و ضروری است از جمله این اقدامات نصب نرم ­افزارهای ضد ویروس است که برای تضمین امنیت انتقال پول الکترونیکی شما مفید خواهد بود، استفاده کنندگان از این نرم­ افزارها، باید همان اقداماتی را انجام دهند که در هنگام استفاده از یک کامپیوتر شخصی برای انجام عملیات بانکی خود انجام می­ دهند.
نرم­ افزارهای بانکداری قابل نصب روی تلفن­ های همراه امکانات زیادی را فراهم کرده ­اند،به گونه­ ای که افراد پر مشغله، برای انجام امور بانکی خود از این نرم­ افزارها استفاده می­ کنند؛اما استفاده ­کنندگان از این نرم­ افزارها باید نکات امنیتی را رعایت کرده و از گذرواژه‌های قوی استفاده کنند تا اگر تلفن آن‌ها به سرقت رفت، بتوانند، امنیت پول خود را تضمین کنند.
اگر کاربران اقدامات احتیاطی لازم را انجام ندهند، امکان کلاهبرداری از بسیاری از کاربران وجود دارد.
به استفاده کنندگان از این نرم­ افزارها پیشنهاد می­ کنیم، نکات زیر را رعایت کنند:

۱. نرم ­افزارهای ضد ویروس را بر روی تلفن همراه خود نصب کنید تا اگر برنامه یا محتوایی را دانلود می­ کنید، از دستگاه خود در برابر ویروس­ ها و نرم­افزارهای مخرب محافظت کنید؛

۲. گذرواژه‌ها، اطلاعات شخصی و شماره حساب­ های بانکی خود را محرمانه نگه دارید. این اطلاعات را در اختیار هیچ شخصی قرار ندهید؛مگر آن­که خود شمااقدام به برقرار ارتباط کرده باشید و مطمئن باشید که با بانک یا نرم افزار ارائه شده از طرف بانک کار می­ کنید؛

۳. گذرواژه‌ها، شماره رمز عبور شخصی (PIN)، و پاسخ­های مربوط به سوالات محرمانه نرم افزار یا شماره حساب­ های بانکی­ تان را در دستگاه خود ذخیره نکنید. اطمینان حاصل کنید که از گذر واژه‌های قوی که شامل ارقام، علائم و حروف است، استفاده می ­کنید؛
۴. تلفن همراه یا دستگاه خود را به­ گونه­ ای تنظیم کنید تا وقتی که دستگاه روشن می­ شود از کاربر گذر واژه بخواهد. هیچ گاه دستگاه خود را به گونه­ ای تنظیم نکنید که به­ صورت خودکار با حساب بانکی ارتباط برقرار کند.

۵. به پیام­های متنی که از شما شماره حساب بانکی­ تان را می­‌خواهند، پاسخ ندهید. تصور کنید که هر پیام ناخواسته و ناآشنا به قصد کلاهبرداری از شما ارسال شده است. بانک شما هرگز با ارسال پیام متنی با شما ارتباط برقرار نخواهد کرد؛

۶. اگر تلفن همراه شما گم شد یا به سرقت رفت، مراتب را فوراً به شرکت ارائه دهنده خدمات تلفن همراه و بانک­ عاملی که خدمات مربوطه را پشتیبانی می­ کند، اطلاع دهید.