کیف قاپی ، تراژدی ناتمامی که پایان ندارد

هنوز هم ادامه دارد داستان کیف قاپ هایی که در شهر به دنبال سوژه های ناب برای به دست آوردن منافع خویش می گردند. آنهایی که در خیابان ها، کوچه ها و اتوبوس ها سریال های دنباله داری را طرح ریزی می کنند و در پایان به هدف خود می رسند. در یکی از خیابان ها وارد اتوبوس می شوم. اتوبوس شلوغ است و بیشتر افراد در رکاب و کمی بالاتر ایستاده اند. هنوز یک ایستگاه نگذشته است که صدای جیغ یکی از مسافران زن بلند می شود «کیفم را دزدیدند». گویا زن سارق در ایستگاه قبل پیاده شده است. تک تک مسافران با هم نجوا می کنند که این اتفاق چند روز پیش برای خواهرم، مادرم، همسایه و اقوام ما هم افتاده است. گویا این داستان تمامی ندارد. زنانی که برخی از آنها اغلب معتاد هستند سوار اتوبوس می شوند و جیب و کیف مسافران بی گناه را خالی می کنند. یکی از راننده هامی گفت: در این مسیر دو زن معتاد هستند که کارشان کیف قاپی است، اما متاسفانه ما نمی توانیم این موضوع را ثابت کنیم، زیرا هیچ وقت آنها را در حال ارتکاب جرم ندیده ایم. به عقیده من وقت آن است که نیروی انتظامی دست به کار شود و از نیروهای شخصی برای بخش مردانه و زنانه اتوبوس ها استفاده کند تا این دزدهای حرفه ای به دام بیفتند.برخی از این کیف قاپ ها حتی از سلاح سرد برای به دست آوردن مقاصد خود استفاده می کنند. چاقوهای تیز و برنده به همراه دارند و کیف مسافران را می شکافند و وسایل آن را خالی می کنند.اینگونه افراد ممکن است در خیابان ها و کوچه های تنگ و باریک نیز مبادرت به سرقت کنند و حتی برخی از آنها با زورگیری این کار را انجام می دهند.
دام همیشگی در دست سارقان زن
به گفته یکی از پلیسان آگاهی یکی از کیف قاپ ها می گوید: در خیابان های شلوغ شهر منتظر می شدیم تا خانم مسنی بخواهد از خیابان رد شود. در همین لحظه من به عنوان کمک نزدیک آن زن می شدم و سپس با کمک همدست دیگرم کیف او را قاپ زده و از صحنه فرار می کردیم. بررسی پرونده فعالیت باندهای کیف قاپی نشان می دهد این مجرمان صرفا به یک سرقت ساده بسنده نمی کنند و از آنجا که گاه در حین سرقت با مقاومت مالباخته مواجه می شوند برای سرقت موفق خود از هیچ گونه اعمال خشنی از جمله ضرب و جرح، چاقوکشی و… فروگذار نمی کنند.بررسی شکایت های ناشی از کیف قاپی نشان می دهد سارقان بیشتر طعمه های خود را از میان مشتریان بانک ها انتخاب کرده و پس از تعقیب آنها در فرصتی مناسب راه طعمه های شان را سد کرده و نقشه سرقت را عملی می کنند. آنچه در این مرحله از تحقیقات جلب توجه می کرد خشونت اعضای باند هنگام سرقت بود. اما زنان سارق بیشتر در اتوبوس ها و مکان های پرجمعیت سرقت می کنند.به گفته شاکیان، متهمان وقتی قصد سرقت از مالباختگان را داشتند، با استفاده از چماق و چاقو به آنها حمله ور شده و در صورتی که با مقاومت طعمه های شان مواجه می شدند، آنها را به باد کتک می گرفتند.
کیف قاپی، زنگ هشدار برای مردم
اما اقدامات آزاردهنده و خشن باندهای کیف قاپی صرفا به سرقت اموال یا ضرب و شتم مالباختگان ختم نشده و گاه حوادث خونین و دلخراش تری را رقم می زند. کیف قاپی زنگ هشداری است که از مدت ها پیش به صدا درآمده، مبنی بر اینکه سرقت های به عنف ازجمله کیف قاپی به تدریج به بهای خون و خونریزی تمام می شود. مردم باید در این خصوص توجه بیشتری داشته باشند که هر لحظه ممکن است سارقی در کمینشان باشد.گروهی از سارقان به عنوان امرار معاش دست به سرقت می زنند و بخش قابل توجهی از این سرقت ها توسط سارقان حرفه ای انجام می شود، به طوری که اگر پنج هزار نفر از سارقان حرفه ای شناسایی شده در زندان یا محل سکونت خود محدود شوند ۳۰ درصد از جرایمی که عمدتا سرقت های مهم هستند نیز کاهش خواهد یافت.رییس پلیس آگاهی ناجا، مردم را در وقوع سرقت های به عنف عامل اصلی دیگری عنوان کرده و تاکید می کند: اگر مردم مال مشکوک را خریداری نکنند، وقوع این نوع جرایم هم کاهش خواهد یافت. در واقع بخش قابل توجهی از لوازم دست دوم، خودروی سرقتی است و زمانی که مردم اقدام به خرید این نوع اموال می کنند؛ در واقع مال خود را دوباره می خرند که امیدواریم با تمهیدات قوه قضاییه راهکار مناسبی در این رابطه اندیشیده شود.

شما  می توانید در صورتی که قصد خرید گوشی موبایل دست دوم دارید،ابتدا شماره سریال آن را در سامانه همیاب ۲۴ استعلام بگیرید تا از سرقتی نبودن آن مطمئن شوید.

اکثر سارقان، معتادان سابقه دارند
بررسی پرونده های کیف قاپی بیانگر این واقعیت است که بیشتر این مجرمان سابقه دار و دارای اعتیاد چندساله به انواع مواد مخدر هستند. بازپرس شعبه دوم دادسرای جنایی تهران ۹۵ درصد کیف قاپان را دارای اعتیاد می داند که بیشترین آنها مصرف کننده کراک و شیشه بوده و از آنجا که قادر به تامین هزینه بالای شیشه و کراک مصرفی خود نیستند، به ناچار دست به کیف قاپی می زنند.کیف قاپان عمدتا حرفه ای و با سابقه بوده و ۹۵ درصد آنها با موتورسیکلت و تنها ۵ درصد با خودرو اقدام به کیف قاپی می کنند. این افراد عمدتا به صورت باند های چند نفره اقدام به کیف قاپی می کنند و سهمی از مال به دست آمده را به سردسته باند تحویل می دهند. در گذشته مجرمی که با ۱۰۰ فقره کیف قاپی در پرونده اش دستگیر می شد، تا زمان تشکیل دادگاه و صدور رأی نهایی می توانست با قرار کفالت پنج میلیون تومانی آزاد شود، که این امر به نوعی ارتکاب این جرم توسط مجرمان کیف قاپ را به صرفه می کرد. ضروری است شهروندان و به ویژه بانوان از قراردادن اجناس قیمتی داخل کیف دستی خود خودداری کنند و هنگام حرکت، کیف را با دستی که به سمت دیوار است و نه به سمت خیابان، حمل کنند. بانوان هنگامی که از منزل خارج می شوند به غیر از پولی که برای مایحتاج همان روز می خواهند در کیف خود کارت و وسایل قیمتی نگذارند و در اتوبوس ها تمام حواس خود را به کیف خود معطوف دارند و از گفت و گوهای غیر ضروری با اشخاص پرهیز کنند که سارقان در کمین هستند.

در صورت به سرقت رفتن موبایل یا تبلت خود، شماره سریال آن را در سامانه همیاب ۲۴ ثبت نمایید تا با اطلاع رسانی به فروشگاه های موبایل از خرید و فروش آن جلوگیری شود. همچنین پس از ردیابی کالا با شما تماس گرفته خواهد شد.